Prvé verzie mobilnej aplikácie Facebooku pre Android obsahovali zabudovanú funkciu správ/četu, teda ste mohli vrámci jednej aplikácie sledovať novinky a písať si s priateľmi. Facebook sa ale koncom roka 2014 rozhodol tieto funkcie oddeliť a vytvoril tak aplikáciu zvlášť pre správy: Messenger. Po jej inštalácií sa k nej sa môžete dostať kliknutím na záložku správ vo Facebooku alebo cez klasickú ponuku aplikácií v mobile. Ak messenger nemáte nainštalovaný, otvorí sa vám okno v ktorom sa dozviete že ho pre čítanie a posielanie správ potrebujete.

Na tom by nebolo nič zlé, avšak použitie týchto dvoch aplikácií v tomto prípade znamená dvojnásobne viac miesta a väčšie využitie pamäte RAM, čo môže mať negatívny vplyv na plynulý chod aplikácií a v prípade staršieho zariadenia aj zasekávanie mobilu. Aby toho nebolo málo je viac než zrejmé že je aplikácia facebooku zle vyladená. V zozname aplikácií, ktoré najviac míňajú batériu, zaberajú miesto a míňajú dáta vytvorenom antivírusovou spoločnosťou AVG sa Facebook umiestnil na prvej priečke. V komentároch v obchode Play môžete nájsť hodnotenia od rôznych používateľov, ktorý sa sťažujú že Facebook nefunguje, nejde, aplikácia nereaguje, seká, zamŕza, ide pomaly, reštartuje sa. Dokonca niektorý používatelia majú výkonné vlajkové lode ako napríklad Samsung Galaxy S7. Naviac som v štyroch komentároch našiel informáciu že po spustení vypne alebo reštartuje mobil.

Facebook mobilná verzia stránky

Možnosťou ako pristupovať k správam bez použitia aplikácií je použitie webstránky. Prejdením na stránku facebook.com na mobile sa zobrazí jej mobilná verzia http://m.facebook.com / http://touch.facebook.com, tá ale tiež neumožňuje chatovanie a po kliknutí na záložku správ vás presmeruje na stránku aplikácie Messenger v obchode Google Play. Ďalej je tu https://messenger.com z ktorého sa ale znovu len dostanete do obchodu Google Play.

Webstránka pre mobilné zariadenia, ktorá umožnuje chatovanie je jednoduchá verzia klasickej mobilnej stránky http://mbasic.facebook.com, teda dvojité odľahčenie 😀

Facebook Lite: Facebook a messener v jednom

Aplikácia Facebook Lite je zjednodušená aplikácia, ktorá zaberá menej miesta v pamäti, je menej náročná na RAM a využíva menej mobilných dát. Je vytvorená pre nestabilné pripojenia a slabo pokryté miesta kde funguje len 2G sieť. Aplikácia by mala bez problémov fungovať aj na starších a pomalších zariadeniach. Autorom je priamo Facebook.

Stiahnuť Facebook Lite z obchodu Google Play alebo z #Facebooku

Facebook: 50 MB (po nainštalovaní aj cez 200 MB)

Messenger: 50 MB

Facebook lite: 2 MB (po nainštalovaní cca 15MB)

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype