Rubikova kocka má 40 rokov

Svetovo najznámejšia hračka – rubikova kocka oslavuje 40 rokov, jej autorom bol maďarský sochár a architekt Ernő Rubik. Kocku najprv vytvoril v roku 1974, bola jednofarebná a slúžila ako pomôcka pre lepšie pochopenie trojrozmerného sveta jeho žiakom na umeleckopriemyslovej vysokej škole, kde prednášal o konštrukciách a o priestore. Po úspechu na škole si kocku dal v roku 1975 patentovať. Hračkárskej firme Politechnika trvala výroba dnešnej podoby rubikovej kocky dlhšiu dobu, a tak sa na trhu objavila až v roku 1979 pod názvom Magická kocka a vzbudila veľký záujem v maďarsku. Neskôr sa výroby a distribúcie ujala firma Ideal Toy k čomu Rubikovy pomohli dvaja podnikatelia Tibor Laczi a Tom Kremer. Po vyhraní titulu „Hračka roka“ na nemeckom festivale hračiek sa začal masívny dopyt po tomto hlavolame. Iba v rozmedzí rokoch 1980 – 1982 sa predalo cez sto miliónov kusov a o kocke sa začali vo veľkom vydávať rôzne publikácie s návodmi a technikami ako vyriešiť tento hlavolam. Celkovo sa predalo cez 350 miliónov kusov.

Ako poskladať rubikovu kocku

Jednou zo známych metód na zloženie rubikovej kocky je Fridrichova metóda, ktorá patrí medzi najrýchlejšie metódy na poskladanie kocky, používa ju aj najviac súťažiacich a bolo ňou pokorených mnoho svetových rekordov. Metóda vychádza z metódy zvanej CFOP (Cross – F2L – OLL – PLL) ale Fridrichova je prepracovanejšia a nesie názov po Jessice Fridrich, ktorá ju spopularizovala. Prvým človekom, ktorý zverejnil metódu Vrstva k vrstve bol profesor matematiky David Singmaster. Tú neskôr vylepšil Guus Razoux Schultz, ktorý vyvinul základnú metódu F2L – prvé dve vrstvy (prvé dve vrstvy kocky sú riešené súčasne oproti prvej metóde, tak trval čas na riešenie menej. Jessica bola schopná vylepšiť túto metódu pridaním dvoch posledných krokov: OLL (Orientation of the Last Layer – Orientácia poslednej vrstvy) a PLL (Permutation of the Lat Layer – Permutácia poslednej vstvy). Priebeh Friedrichovej metódy je teda Cross (kríž), F2L, OLL a PLL. Existujú aj iné metódy na rýchle riešenie kocky ako napríklad Petrus alebo metóda Gillex Roux, ale nie sú až tak používané ako spomínaná Friedrichova metóda.

Svetový rekord v skladaní rubikovej kocky

Po masívnej popularizácií sa začalí konať rôzne súťažé a majstrovstvá v rýchlostnom skladaní rubikovej kocky a objavili sa aj prvý rekordmani v riešení kocky. Prvé svetové majstrovstvá zorganizovala Guinnessova kniha rekordov 13. marca 1981 v Mníchove. Víťazom sa stal Jury Froeschl z Mníchova s časom 38 sekúnd. Prvé oficiálne majstrovstvá sveta sa konali 5. júna 1982 v Budapešti a víťazom sa stal vietnamský študent Minh Thai s časom 22,95 sekundy.

2015: Aktuálny svetový rekord v skladaní rubikovej kocky rozmerov 3x3x3 drží 14. ročný američan Lucas Etter, kocku zložil za 4,904 sekundy.

apríl 2015 – Collin Burns, 5,25s

2013: Svetový rekord v skladaní rubikovej kocky rozmerov 3x3x3 drží 18. ročný holanďan Mats Valk, ktorý v súťaži Zonhoven Open 2013 dosiahol čas 5,55 sekundy, záznam zo súťaže môžete vidieť nižšie. Mimochodom poskladanie rubikovej kocky robotom trvá približne 3 sekundy.

Rekonštrukcia skladania (pohľad na kocku)

Najpomalší riešiteľ

Niekomu trvá poskladanie rubikovej kocky hodiny či dni, iným pár minút alebo sekúnd. Dôkazom toho že rubikova kocka môže byť frustrujúca a návyková je aj prípad istého Grahama Parkera, ktorému trvalo 26 rokov kým vyriešil hlavolam kocky. Kocku sa snažil vyriešiť odkedy si ju v roku 1983 kúpil, napriek problémom so zápästím, bolestiam chrbta a prebdeným nociam. Staviteľ z Portchesteru z Hampshire povedal že ho to pár rokov hnalo k šialenstvu, kocka akoby prevzala jeho život. Vyhrotili sa vzťahy s manželkou a poškodil si zápästie, ale povedal že to stálo za to aby konečne vyriešil Rubikovu kocku. Zmeškal niekoľko dôležitých udalostí vo svojom živote, počas ktorých neustále riešil hlavolam napriek tomu že mu s ňou priatelia chceli pomôcť. Graham vedel že sú dostupné návody na vyriešenie kocky ale chcel ju vyriešiť sám bez pomoci. Keď Graham konečne dostal posledný kúsok farebného štvorčeka na správne miesto a každá strana kocky bola rovnakej farby začal plakať, opisuje vyriešenie hlavolamu. Trpezlivá manželka Jean povedala že už keď sa spoznala s Grahamom bol posadnutý kockou, trávil za ňou hodiny každý deň. Dokonca vznikla skupina Cubaholics, zriadená v roku 1980 na pomoc závislým riešiteľom kocky zbaviť sa zlozvyku, vznikli taktiež zdravotné označenia problémov: kubistické palce a rubikové zápästie

 

Graham Parker alias Nikdy to nevzdávaj

Google doodle animácia

Google si pripomenul 40. výročie rubikovej kocky pridaním kocky na hlavnú stránku vyhľadávača, kde ju aj bolo možné skladať.

Čítajte aj:

  • http://eu.rubiks.com/history – pekný výpis histórie s infografikou
  • http://www.yourdailymedia.com/post/things-you-never-knew-about-the-rubiks-cube/ – infografika
  • http://eu.rubiks.com/speed-cubing
  • http://www.seventowns.com/#!rubiks/cud3
  • http://www.tomkremer.com/about-tom.html
  • http://www.hlavolam.maweb.eu/sin-slavy
  • http://www.wigym.cz/glossarium/?p=6630 (Jessica Fridrich – od Rubikovy kostky ke spolupráci s US Air Force)
  • http://www.cubetimer.com/ – stopky, ktoré môžete použiť pri riešení kocky
  • http://www.speedcubing.com/ton/pages/Rubik’s%2001%20Politechinca%201979%20square%20sticker%20Germany.htm

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype