Vianoce sa pomaly blížia a váš ročný smartfón sa spomaľuje a vy uvažujete nad kúpou nového. Prinášam vám pár tipov ako ušetriť a spraviť váš terajší mobil rýchlejším aspoň o nejaké to percento.

Android a korytnačka s raketou

Časom ako používate mobil do neho inštalujete rôzne aplikácie a skúšate ich. Popritom aj aktualizujete staré aplikácie a o nejakú dobu majú už iné požiadavky ako predtým, sú náročnejšie a zaberajú viac, aj to je jeden z dôvodov prečo ide smartfón po návrate k továrnym nastaveniam svižne.

Ako zrýchliť Android

Vyčistite smartfón

Odstráňte nepotrebné súbory, môže to maťvplyv na rýchlosť najmä ak je hodnota voľného priestoru na kritickej úrovni a máte aj upozornenie v notifikačnej lište.

Vymažte aj dočasnú cache pamäť aplikácií, môžete na to použiť aplikáciu 1Tap Cleaner

Odinštalujte nepotrebné aplikácie

Odinštalujte aplikácie, ktoré už nepoužívate, pretože sa môžu spúštať v pozadí ich rôzne služby aj keď o tom neviete, predĺžite tým aj výdrž batérie a získate voľné miesto.

Niektoré predinštalované aplikácie nie je možné odinštalovať bez root oprávnení, preto je dobré aspoň odinštalovať ich aktualizácie, ktoré vždy zaberajú viac miesta ako stará verzia (napríklad ja som takto ušetril 300 MB).

Nakoniec si môžete v nastaveniach obchodu Google Play vypnúť automatické aktualizácie aplikácií aby sa vám už nesťahovali nové verzie týchto predinštalovaných aplikácií.

Google Play → Nastavenia → Aktualizácie aplikácií → Neaktualizovať aplikácie automaticky

Prečistite domovskú obrazovku

Domovská obrazovka slúži na odkazy aplikácií, ktoré najčastejšie používate, prípadne widgety ako sú hodiny. No je možné že časom vám tam pribudli ikony, ktoré už ani nepoužívate a tak by bolo dobré ich zmazať. Zariadenie ale najviac spomaľujú widgety, ktoré sa musia stále načítavať a aktualizovať, preto je vhodné odstrániť najmä tie.

Nakoniec si môžete v nastaveniach obchodu Google Play vypnúť automatické pridávanie ikony na plochu po inštalácií.

Google Play → Nastavenia → Pridať ikony na plochu (odškrtnúť)

Zmeňte pozadie

Veľkým žrútom batérie ako aj využívačom procesora sú živé tapety, ktoré sa neustále pohybujú, ja viem sú cool ale je na vás či uprednostíte dizajn pred batériou a rýchlosťou. Ak sa predsa nechcete vzdať svojej pohyblivej tapety, skúste prejsť do jej nastavení a obmedziť počet pohybujúcich sa prvkov v nej (rôzne lietajúce drobnosti, rýchlosť). Uprednostnenie čisto čiernej tapety nebude mať až taký význam na rýchlosť.

Vypnite animácie prechodov

Pekné prechody lahodia oku no môžete vyskúšať zmenu a animácie vypnúť, na rýchlosti to veľmi nepridá ale môže vám to opticky zrýchliť mobil 😀

Prejdite do nastavení → Vývojárske nastavenia → Mierka animácie okna, prechodu, stupnica trvani animátora zmeňte na vypnúť

Na novších zariadeniach vývojárske nastavenia sprístupníte kliknutím na Informácie o telefóne → Informácie o softvéri → 3-krát rýchlo ťuknite na číslo zostavy

Zmeňte launcher

V prípade že váš výrobca dal do zariadenia svoju vlastnú nadstavbu a myslíte že je príliš zložitá prejdite na jednoduchší launcher (ja používam Go Launcher). Alebo naopak ak používate nejaký alternatívny launcher skúste sa vrátiť späť k pôvodnému.

Neverte aplikáciám na zrýchlenie

Neverte aplikáciám, ktoré sľubujú že v vášho mobilu spravia raketu, ide len o bežné odstraňovače súborov alebo čističe cache, ktoré sa neustále snažia kontrolovať stav vášho zariadenia a tým ho len spomalia.

Android a Jetpack

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype