Takmer každému je známy japonský animovaný seriál Pokémon vysielaný koncom 90. rokov. V hlavnej úlohe sa objavil 10. ročný chlapec Ash, ktorý sa chcel stať najlepším trénerom pokémonov, čo boli malé príšery ako to napovedá aj anglický názov Pocket Monsters, teda vreckové príšerky.

Pokémon hry

Prvá hra Pokémon Red and Green bola vydaná už v roku 1996 pre vreckovú hraciu konzolu GameBoy. Postupne vznikali hry pre novšie verzie zariadení ako Game Boy Color, Game Boy Advance a Nintendo DS. Fiktívne regióny v týchto hrách boli inšpirované skutočnou svetovou oblasťou ako napríklad Hokkaido a Kanto regióny Japonska, New York a Paríž.

Cestujte medzi skutočným a virtuálnym svetom Pokémonov s Pokémon GO pre iPhone a Android zariadenia.Pokemon.com

Pokémon GO

Kedysi nás vyhnali Pokémoni von vymienať si Pokémon nálepky do albumu, teraz to urobí geocaching hra pre mobily Pokémon Go.PATWIST

Značku Pokémon vlastní japonský výrobca hernej elektroniky a hier Nintendo. A ten poveril spoločnosť Niantic Labs aby vytvorila hru pre smartfóny. Je zrejmé že si Nintento vybralo práve túto firmu kvôli tomu že Niantic už vydalo v roku 2012 podobnú hru s názvom Ingress v ktorej hráči obsadzovali známe lokality v okolí.

6. júla 2016 bola uvedená na trh hra Pokémon GO pre iPhone a Android. Hra využíva rozšírenú realitu, teda na základe fotoaparátu vášho mobilu sa do pohľadu vkladajú rôzne prvky ako pokémoni, ktorí akoby naozaj boli na mieste na ktoré pozeráte, respektíve mierite mobilom. Ide o geolokačnú hru a tak núti používateľov kráčať po svete a v kombinácií s pripojením na internet a GPS umožňuje chytiť 150 pokémonov, zbierať veci a bojovať v arénach, ktoré prezentujú nejaké historické pamiatky v meste. Hra tak núti hráčov prekonávať vzdialenosti čo je vhodné pre zdravší životný štýl no prináša so sebou aj riziká o ktorých sa dočítate nižšie.

 

Stiahnuť Pokémon GO z obchodu Google Play

Stiahnuť Pokémon GO z obchodu iTunes

Stiahnuť Messenger for Pokémon GO z obchodu Google Play (4 MB)

Stiahnuť inštalačný súbor Pokémon GO pre Android z APKmirror.com (60 MB)

Stiahnuť inštalačný súbor Pokémon GO pre iOS

Pokémon GO Android .apk

Keďže hru zatiaľ nie je možné stiahnuť cez obchod Google Play zo Slovenska musíte si stiahnuť inštalačný súbor s hrou z iného zdroja ako napríklad vyššie uvádzaný apkmirror.com.

 1. Prejdite na tento článok vo vašom Android zariadení
 2. Kliknite na tlačidlo pre stiahnutie z apkmirror
 3. Prebehne sťahovanie zo stránky
 4. Kliknite na stiahnutú hru a spustí sa inštalácia
 5. Ak nemáte povolenú inštaláciu z 3. strán tak ju povoľte
 6. Prebehne inštalácia

→ Ak nie ste pripojený na mobile na WiFi a chcete ušetriť mobilné dáta radšej súbor stiahnite cez PC a presuňte ho do mobilu.

Pokémon GO iOS, iPhone

Nainštalovať Pokémon pre iPhone je možné 2. spôsobmi, prvým je zmeniť Apple ID a druhý je nasledovný:

Zmena Apple ID

 1. Spustite App Store a prejdite dole
 2. Odhláste sa z aktuálneho Apple ID
 3. Prejdite do hlavných nastavení iPhone a zmeňte región na Spojené štáty (Hlavné → Jazyk a región)
 4. Stiahnite si Pokémon Go z App Store alebo kliknutím na tento odkaz
 5. Ak sa zobrazí upozornenie, že hra nie je vo vašom regióne dostupná, žmeňte obchod
 6. Nainštalujte hru
 7. Zaregistrujte si nové Apple ID, kde tiež zvolíte región Spojené štáty
 8. Vyplňte potrebné údaje, spôsob platby nemusíte
 9. Po overení e-mailom zopakujte inštaláciu z App Store alebo kliknutím na tento odkaz
 10. Zobrazí za výzva na prihlásenie do Apple ID, použije sa tak vami nový založený účet
 11. Po prihlásení sa začne inštalácia hry

pomocou HiPStore

 1. Prejdite na tento článok vo vašom Android zariadení
 2. Kliknite na tlačidlo pre stiahnutie z HiPStore
 3. Na stránke kliknite na modré tlačidlo Download now
 4. Vyberte NonJailbreak (ak máte JB tak druhá možnosť)
 5. Ťuknite na modré tlačidlo Download HiPStore (otvorte cez App Store)
 6. Po zobrazení výzvy ťuknite na tlačidlo inštalovať
 7. Po inštalácií prejdite do hlavných nastavení iPhonu a vyberte Profily & Správca zariadenia
 8. Nájdite vývojára Yestech Technology, ťuknite naň a označte ho za dôveryhodného
 9. Prejdite späť do hlavných nastavení iPhonu a vyberte Súkromie
 10. Povoľte lokalizačné služby

Videoreklama na hru Pokémon

Rozšírená realita (AR – Augmented reality) voči VR – virtuálnej nepotrebuje žiadne ďalšie doplnky, postačí vám teda mobilný telefón s fotoaparátom. Pre hranie Pokémon GO ale potrebujete pripojenie na internet a GPS a tieto dve prvky pridajú na spotrebe batérie takže samozrejme je vhodné si pred chytaním pokémonov nabiť telefón.

Po stiahnutí sa musíte zaregistrovať do hry cez účet Google alebo vytvoriť účet v Pokémon tréner klube. Po prihlásení prispôsobíte svoju postavu, môžete si vybrať pohlavie, farbu očí, vlasov, oblečenia a batohu. Hra sa začína prehovorom profesora Willowa, ktorý vám povie aby ste ulovili svojho prvého Pokémona a okolo vás sa zobrazia traja základný pokémoni Squirtle, Charmander a Bulbasaur. Môžete kliknúť na nejakého z nich a chytiť ho do pokélopty. Pokélopty sú červeno-biele lopty, ktoré musíte hodiť pod správnym uhlom, aby pokémona trafili. Ten sa im niekedy vyhne alebo ich odrazí. Ak však chcete ako prvého pokémona Pikachua čítajte nižšie.

Do chytania Pokémonov sa pustili aj populárny Slovenský youtuberi, GoGoman

Youtuber Expl0ited a Moma chytajú Pokémonov

Mapa, ktorá vám môže pripomínať Google mapy je hlavnou časťou hry. Uvidíte na nej neoznačené cesty, miestne orientačné body. Sú nimi Poke stops – miesta na získavanie herných predmetov alebo Poké telocvične – kde možno zápasiť s inými pokémonmi a zarábať hernú menu – pokécoins. Šuštanie listov znamená že divokí pokémoni sú nablízku. Počas vašej chôdze sa bude pohybovať aj postava na displeji mobilu. taktiež uvidíte ikonu hráča v ľavom dolnom rohu obrazovky, môžete na ňu kliknúť pre zobrazenie informácií. Kliknutím na ikonu Poké lopty sa dostanete do pokédexu, kde uvidíte informácie o všetkých ulovených pokémonoch. Ak sa nejakž pokémon zobrazí vo vašej blízkosti zavibruje vám telefón.

Ďalšie návody:

Pokémon GO: Pikachu ako prvý pokémon

Ak chcete ako prvého Pokémona populárneho Pikachue tak po rozhovore s profesorom si nevyberajte žiadneho z 3 ponúkaných pokémonov v okolí ale kráčajte preč od týchto Pokémonov. Po prejdení dostatočnej vzdialenosti sa objaví na mape aj Pikachu, ktorého môžete chytiť.

Doplnky k hre

k dispozícii bude možné kúpiť špeciálny náramok vyzerajúci ako hodinky kde máte namiesto ciferníka pokéloptu. Pri hraní tak nebudete musieť celý deň sledovať displej vášho telefónu. Hodinky zabibrujú vždy keď sa dostanete do blízkosti pokémona.

Pokémon GO & využitie batérie a mobilných dát

Portál Cnet uvádza že pri 30 minútach hrania klesne úroveň nabitia batérie o 15% a spotrebuje sa do 10 MB mobilných dát. Slovenský portál MôjAndroid.sk uvádza spotrebu 15 až 20 MB dát za hodinu.

Pokémon GO & veľký boom

Ako sa píše vyššie spoločnosť Niantic Labs vydala už v roku 2012 podobnú hru s názvom názvom Ingress v ktorej hráči obsadzovali známe lokality v okolí. Ale nedávno vydaný Pokémon ju predbehol po pár dňoch od vydania. Americký magazín Time píše že ide hlavne o pocit nostalgie pre ľudí, ktorí na konci 90. rokov na Pokémonoch vyrastali. Teraz sa môžu ocitnúť v úlohe hlavného hrdinu a za pomoci rozšírenej reality chytať príšery. Tie sa dajú nájsť vonku, v bytoch, parku alebo vode.

Myslím si že Nintendo ma za názvom Pokémon už dávno radu skalných fanúšikov ochotných vyskúšať novú hru. A ak Ingress nezaujal ľudí svojou omáčkou obsadzovania a dobývania lokalít v okolí tak to urobia sympatickí Pokémoni ☺ Osobne sa ale Pokémonov nechystám chytať pretože nevyužívam mobilné dátové služby od operátora a popravde by mi bolo trochu čudné pobehovať s mobilom a mieriť na „pokémonov“

https://www.instagram.com/p/BH6NBGDA1UB/

https://www.instagram.com/p/BH6QlpygkRG/

https://www.instagram.com/p/BHyezP2hYUh/

Bellevue Downtown Park je pamätný Park vo Washingtone v Spojených štátoch, ktorý poslúžil ako Poke stop pre ľudí na chytanie pokémonov.

Príspevok izraelského prezidenta Reuvena Rivlina na sociálnej sieti Facebook. V popise je napísané: Zavolajte niekto ochranku

ďalšie fotky na instagrame:

 • https://www.instagram.com/explore/tags/pokemongo/
 • https://www.instagram.com/explore/locations/214056253 Bellevue Downtown Park

Štatistiky

Hra zaznamenala obrovský úspech, v Spojených štátoch mala za pár dní od uvedenia 20 miliónov aktívnych používateľov a objavila sa na najsťahovanejších priečkach v obchodoch Google Play a iOS store. To spôsobilo aj padnutie serverov a preto spomalila sprístupnenie hry do iných štátov. Taktiež dosiahla popredné miesto v zárobku, keďže hra umožňuje vykonať nákupy v hre.. Podľa analytickej spoločnosti SimilarWeb používatelia trávia viac času v Pokémon Go (43 minút denne) ako na Faebook messengeri, Instagrame alebo Snapchate. Nintendo zaznamenal 25% nárast na trhu akcií.

Hra spôsobila aj niekoľko nehôd a kuriozít

 • Dvaja muži sa zranili, keď jeden z nich dopadol na pláž z výšky asi 25 metrov a ďalší padal z útesu 15 metrov. Druhého z dvojice hasiči vyťahovali naspäť lanami. #zdroj
 • Americkí lupiči v štáte Missouri nastavili v hre „maják“, ktorý ostatným signalizuje, že sa na danom mieste nachádza niečo zaujímavé. Potom čo sa hráči dostavili na dané miestno ich okradli, skupine štyroch mladíkov vo veku od 16 do 18 rokov sa takto podarilo olúpiť 11 hráčov. #zdroj
 • Muž si chcel ušetriť cestu pešo a hľadal Pokémonov jazdou autom, zišiť z cesty a narazil do stromu #zdroj
 • 21-ročný Michael Baker hľadal Pokémonov neskoro v noci, keď ho bodol nožom neznámy páchateľ. Mladík si najprv myslel, že ide o ďalšieho hráča. Ani po svojom zranení však nevyhľadal lekársku pomoc. V honbe za hernými postavami dokonca navštívil obchod, v ktorom hľadal občerstvenie. #zdroj #zdroj2
 • 19-ročná hráčka pri hľadaní pokémonov našla mŕtvolu #zdroj
 • V múzeu holokaustu sa objavil plynový pokémon Koffing #zdroj
 • Muž z Floridy strieľal po hľadačoch pokémonov, ktorí zaparkovali pri jeho dome #zdroj

 

 • Ľudia začali navštevovať okolie Sheridanovho domu, ten bol totiž v hre označený ako telocvična (gym). Takéto označenie dostávajú známe pamiatky. V skutočnosti ale išlo o prestavaný kostol na dom. Označenie kostol mal naposledy pred 40. rokmi. #zdroj #zdroj2

 

 • auto zaparkované na zlom mieste bolo nabúrané ďalším autom, šofér zaparkovaného auta chytal pokémona #zdroj
 • zastavené vozidlo pre podozrivé správanie, podozrivý hrali Pokémon Go (takto nejako to mohlo vyzerať)

Pokémon oslavuje 20 rokov

čítajte inde:

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype