Brazília nie je len krajinou futbalu ale aj domovom Pixação. Pichação je forma graffiti, ktorá sa vyskytuje najmä v brazílskom meste Sao Pãulo. Jej korene siahajú do rokov 1940-1950 kedy sa písali na steny politické vyhlásenia písané dechtom. Názov je zo slova piche, čo znamená portugalsky asfalt alebo decht, ten bol získavaný zo striech a tak slúžil na výrobu farby. V 70. rokoch pichação takmer vymizlo zo stien ale bolo oživené v roku 1980 skupinou detí, ktoré namiesto politických vyhlásení začali na steny písať svoje mená a názvy ich skupín a tak sformovali súčasný smer pichadores.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Štýl pichação má špecifickú kaligrafiu, vyznačuje sa výrazne vertikálným písmom, ktoré sa podobá vikingskému runovému písmu. Vtedajší Pichadores sa ale inšpirovali z typografie obalov albumov hudobných heavy metalových skupín 80. rokov.

Kto sú pichadores

Autori Pichação malieb väčšinou pochádzajú z vylúčených sociálnych vrstiev a touto ilegálnou formou protestu sa snažia poukázať na svoju existenciu. Tvorci zároveň vzjomne súťažia tým kto umiestní svoj podpis na čo najvyššie a najpozoruhodnejšie miesto. Takéto miesto sú samozrejme aj najnebezpečnejšie a dostávajú sa naň svojpomocne použitím rôznych techník horolezectva ako voľné lezenie alebo zlaňovanie, vo väčšine prípadov ale nie sú istený lanom a tak im hrozí riziko pádu ako môžete vidieť vo videu nižšie. Napríklad skupina Os Diferentes popísala svetoznámu sochu Ježiša Krista, ktorá sa týči nad mestom Rio de Janeiro, jej výška je 30 metrov.

Spôsoby písania

Napriek tomu že meno ostalo odvodené od slova decht, veľa Pichadores v São Paule používajú penové valčeky aj za pomoci predĺžovákov a latexové farby. V iných mestách ako Rio de Janeiro, pichadores častejšie používajú spreje. Niektorý píšu svoje meno a iný zas meno skupiny. Písmená sú väčšinou v rovnakej výške a rozostupe a techniky sa líšia v závislosti od miesta.

 

Krátkometrážny dokumentárny film Os Pixadores

Pred dvomi rokmi vznikol aj film Pixadores, ktorý je o 4 sprejeroch. Djan, William, Ricardo a Biscoito milujú adrenalín a zanechávajú revolučné odkazy na tých najneprístupnejších miestach brazílského São Paula.

Hodinový dokumentárny film Pixo

nákladný vlak:

Sativo, throw-ups z brazílie

Záleží na veci, ktorú robíte aby ste spravili rozdiel. Keď to robíte s radosťou, pretože sa vám to páči budete úspešný a tiež originálny v tom čo robíte.Sativo
Keď hovoríme o Brazílii, môžete vidieť veľa graffitov v iných mestách, ale najväčšia koncentrácia je v Sao Paulo, najmä kvôli pixacao, ktoré môžete vidieť často je mesto tak zdevastovanéSativo

 

 

zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Pichação

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype