Súborový systém je spôsob ukladania a organizovania počítačových súborov a údajov, ktoré obsahujú tak, aby k nim bol umožnený jednoduchý prístup.

 

FAT 32 je starší súborový systém, ktorý je najčastejšie používaný na externých USB zariadeniach ako sú harddisky a USB kľúče. Verzie Windowsu od XP vyššie používajú súborový systém NTFS a je vhodnou voľbou pre interné disky.

FAT32

Fat32 je najstarší súborový systém zavedený spolu s operačným systémom Windows 95 ako náhrada za starší FAT16. Pretože je tento súborový systém starý tak sa stal štandardom. Prenosné USB zariadenia ako USB kľúče ešte stále prichádzajú k používateľom formátované s FAT32 pre maximálnu kompatibilitu medzi všetkými zariadeniami. Inak povedané, je najväčšia šanca že kľúč s týmto formátovaním rozbeháte všade kde je USB port.

Medzi nevýhody patrí maximálna veľkosť súboru, ktorá nesmie presahovať 4 GB a maximálna veľkosť oddielu je do 8 TB.

Tento systém je vhodný pre USB flash disky a iné externé zariadenia, ale nie je vhodné používať ho ako interný disk. Nemá oprávnenia oprávnenia súborov pre bezpečnosť a iné bezpečnostné funkcie v porovnaní s modernejším NTFS. Súčasné verzie Windowsu (od XP) nemôžu byť inštalované na FAT32 ale len na NTFS.

VÝHODY:

 • Podpora všetkých verzií Windowsu, Macu, Linuxu, herných konzôl a takmer všetkého s USB portom
 • rýchlejší prenos malých objemov dát kvôli jednoduchej štruktúre

NEVÝHODY:

 • maximálne 4GB na súbor

Vhodné použite je pre zariadenia kde chcete mať maximálnu kompatiblitu s rôznymi druhmi zariadení, napríklad USB kľúče.

NTFS

NTFS je moderný súborový systém, ktorý Windows používa od Windowsu XP. Pri inštalácií OS Windows sa váš disk naformátuje na NTFS. Veľkostné obmedzenia NTFS sú fakt obrovské takže ich ani nedosiahnete. Napríklad maximálna veľkosť súboru 16 TiB a disku 256 TiB.

NTFS obsahuje ďalšie moderné funkcie. Podporuje oprávnenia súborov pre bezpečnosť, denník zmien, ktorý môže pomôcť rýchlo obnoviť chyby pri zlyhaní systému, robí neviditeľné kópie pre zálohovanie, šifrovanie atď. Systémový oddiel pre Windows musí byť NTFS, ak máte v PC súčasne druhý disk, mali by ste ho tiež spraviť NTFS.

NTFS pracuje so všetkými poslednými verziami Windowsu až po Windows XP ale nevýhodou je nekompatibilita s inými operačnými systémami. Predvolene Mac OS X vie NTFS len čítať ale nie ňaň zapisovať. Niektoré distribúcie Linuxu môžu mať povolený aj zápis ale niektoré môžu byť ako Mac len na čítanie. Nepodporuje ho žiadna hracia konzola PlayStation a dokonca ani staršia verzia Xbox 360 od Microsoftu nevie čítať NTFS disky, Xbox One to už dokáže.

VÝHODY:

 • Podpora všetkých verzií Windowsu a na hracej konzole Microsoft’s Xbox One, na Macu len na čítanie, na niektorých distribúciách Linuxu len na čítanie. V podstate nedosiahnuteľný limit čo sa týka veľkosti súborov a partícií.
 • Schopnosť automatického obnovenia v prípade chýb súvisiacich s diskom
 • vyššie kapacity
 • lepšia bezpečnosť dát

NEVÝHODY: Malá kompatibilita

Súčasné verzie Windowsu (od XP) môžu byť inštalované len na disk s NTFS, vhodné použitie je teda pre interné disky používané s OS Windows

exFAT

exFAT bol zavedený v roku 2006 a pridaný do starších verzií Windows Xp a Vista s aktializáciami. Ide o vylepšený jednoduchý systém FAT32, je optimalizovaný pre prenosné disky a neobsahuje všetky vymoženosti NTFS ale nemá obmedzenia FAT32ky. Rovnako ako NTFS má veľmi veľké limity veľkostí a partície a teda umožňuje ukladať súbory väčšie ako 4 GB.

Podporuje všetky verzie Windowsu a moderných verzií Mac OS X, ale potrebuje doplnkový softvér v Linuxe. Viac zariadení podporuje exFAT ako NTFS, ale niektoré staršie môžu podprovovať len FAT32.

Vhodné použitie je pre prenosné USB disky na ktorých potrebujete prenášať vrámci jedného súboru cez 4 GB.

Ako prejsť z FAT32 na NTFS

Zmeniť súborový systém je možné aj cez príkazový riadok, ak však nemáte veľké mnžstvo dát na USB, zálohujte ho a sformátujte.

 1. Prejdite na Tento Počítač
 2. Pravým tlačidlom myši kliknite na USB, ktoré chcete zmeniť
 3. Vyberte Formátovať
 4. Zmeňte systém súborov z FAT32 (predvolené) na NTFS
 5. Kliknite na Spustiť

 

Čítajte aj: Súbor je pre cieľový systém súborov príliš veľký

Čítajte inde:

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype