Pamať RAM (Random Access Memory) slúži na ukladanie často používaných programových príkazov pre zvýšenie celkovej rýchlosti systému. Má teda veľký vplyv na rýchlosť počítača a kvôli jej nedostatku môže byť počítač veľmi pomalý. Najjednoduchšia cesta k zrýchleniu počítača je práve navýšenie pamäte RAM.

Pre navýšenie pamäte ale potrebujete vedieť akú RAM je potrebné kúpiť (typ, frekvenciu, kapacitu). To všetko závisí od základnej dosky. Preto je vhodné pozrieť si príručku k základnej doske alebo k počítaču, kde sa tieto informácie dozviete. Taktiež je potrebné vedieť akú veľkosť RAM základná doska podporuje a koľko slotov na RAM máte (teda či moduly pridáte alebo nahradíte).

Ak chcete zistiť aké RAMky máte v počítači môžete použiť program nižšie alebo otvoriť počítač a pozrieť sa priamo na moduly RAM.

 1. Stiahnite a nainštalujte program CPU-Z
 2. Spustite ho
 3. V záložke Memory uvidíte typ, veľkosť a frekvenciu pamäte RAM
 4. V záložke Mainboard nájdite typ základnej dosky (matičnej dosky)
 5. Vyhľadajte k nej manuál na internete
 6. Nájdite v ňom informácie o pamäti RAM

V manuáli nájdete podporovaný typ, veľkosť a počet slotov.

Vyhľadajte názov matičnej dosky a slovo RAM v internetovom vyhľadávači alebo skúste stránku https://manualslib.com

Prejdite nižšie a kliknite na fialové tlačidlo SETUP ENGLISH (2 MB)

Multi-channel

Viackanálová technológia umožňuje rýchlejší prenos dát medzi RAM – cache – CPU (procesorom). V súčasnosti sa môžete stretnúť s dual-channel RAM alebo na novších počítačoch s quad-channel. To či vaša základná doska podporuje takéto pripojenie sa dozviete v jej manuáli. Najlepšie je použiť sadu modulov s rovnakými parametrami (typ, veľkosť a frekvencia). Ak to vaša základná doska umožňuje je teda lepšie nainštalovať 2 moduly z ktorých každý má 2 GB ako nainštalovať 1 modul, ktorý má 4 GB 🙂

Sloty (zásuvky) pre RAM sú zvyčajne farebne odlíšené. Zhodné farby môžu znamenať že sloty patria do rovnakého kanála (RAMky by sa tak mali inštalovať na rôzne sfarbené sloty). Alebo môžu označovať že každý slot patrí na iný kanál (teda dvojica modulov RAM by sa mala nainštalovať na rovnako sfarbené sloty).

Návod do akých slotov nainštalovať RAM nájdete v príručke matičnej dosky. Napríklad matičná doska MSi MS-7260 Dual-Channel Memory Population Rules

Napríklad #výmena RAM na PC

 1. V programe CPU-Z som v záložke Mainboard zistil že mám základnú dosku MSi MS-7260. Záložka Memory ukazala veľkosť RAM je 2GB o frekvencii 335 MHz, moduly sú zapojené v jednom kanály, teda ich tam je nepárny počet
 2. Vyhľadal som manuál. na internete a pozrel časť o RAM/Memory

Píše sa v ňom:

Memory Support

- DDRII 667/800 SDRAM (4GB Max)

- 4 DDRII DIMMs (240-pin)

Teda podporuje RAM typu DDR2 (konkrétne typy 667 a 800) o maximálnej veľkosti 4 GB a má 4 sloty. Najlepším a maximálnym rozšírením je použitie 2 kusov modulov o veľkosti 2GB, teda dohromady 4GB. (2 kusov z dôvodu využitie dual-channelu)

Kúpil som z eBayu 2 kusy (3,19$/kus) 1GB modulov DDR2-800 400MHz (teda sa využije dual-channel), odobral som pôvodné RAM moduly a vložil nové.

Spustil som PC a program CPU-Z ukázal že veľkosť RAM je 4 GB o frekvencii 400 MHz, moduly sú zapojené v dual-channel.

 

Ako vymeniť RAM, výmena RAM v PC

Pri výmene RAM postupujte nasledovne:

 1. Odpojte PC od prívodu elektriny
 2. Vypnite napájanie tlačidlom hlavného vypínača na napájacom zdroji (na zadnej strane bedne)
 3. Odmontujte ľavý bočný kryt počítača (držia ho dve šruby, potom môže byť potrebné ho povytiahnuť posunutím)
 4. Uvoľnite na oboch stranách záklapky, ktoré držia moduly RAM
 5. Vyberte RAM moduly
 6. Vložte nové RAM moduly
 7. Zaklapnite späť na oboch stranách
 8. Dajte späť bočný kryť počítača
Pred dotknutím sa akýchkoľvek vnútorných komponentov sa rukou dotknite kovovej časti skrinky počítača. To vás uzemní a neutralizuje váš statický náboj.
Pred zapnutím musí byť nasadený bočný kryt, inak sa PC nespustí

Animácia

Animácia v originál rozlíšení

Galéria

 

Video

 

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype