Vzťahy medzi ľudmi, medziľudské vztahy

Sú ľudské vzťahy dôležité? Keď človek výchádza s inými dobre, sám má z toho radosť a vie že sa na nich môže kedykoľvek obrátiť. Vychádzať zle s blízkym alebo susedom či susedkou môže mať negatívny vplyv na osoby, medzi ktorými to škrípe, ale aj na ľudí v ich blízkom okolí.

V dnešnej dobe sa málokedy medzi sebou pozdravia cudzí ľudia, dokonca im je to čudné keby to mali urobiť, nie to ešte aby poskytli nejakú hoc aj drobnú pomc cudziemu človeku (napríklad bezdomovcovi). Pri dobrých vzťahoch medzi ľudmi je prejavom slušnosti pozdrav, či milé slovo. Ale zas na druhej strane keď ľudia medzi sebou vychádzajú zle, sú medzi nimi rôzne potýčky, tam je ťažko očakávať milé slovo, či zdvorilý pozdrav. Takéto nezhody medzi ľuďmi vyusťujú v tých lepších prípradoch iba do hádok, ale v tom horšom prípade do súdnych sporov, násilia ba niekedy dokonca aj vrážd. Predstava, že na svete by neexistovali dobré vzťahy je katastrofická, vo svete by vládli hádky, bieda a vojna. Takýto svet by dlho nevydržal, každý by pozeral iba na svoje dobro a na druhej strane by ho ani nenapadlo sa obzrieť, či aj niekto iný to dobro nepotrebuje. O slovákoch sa hovorí ako o pohostinných úprimných ľudoch čo môžeme dedukovať aj základe rozšírenej rímskokatolíckej cirkvi na slovensku. O Američanoch sa hovorí, že sú strašne preafektovaní, pokryteckí a na každého sa iba tvária, že je ich priateľ. Aj na slovensku bola vysielaná americká reality šou Dom snov (anglický názov: Extreme Makeover: Home Edition), kde tým robotníkov, dizajnérov a dobrovoľníkov postavia zadarmo dom pre nejakú rodinu, ktorá ho potrebuje, čo dokazuje a vyvracia to čo sa hovorí o Američanoch. Pri sledovaní tohto programu ma napadlo, že toto by ešte asi u nás nefungovalo. Niežeby sa nenašla firma, ktorá by to za týždeň dokázala, ale asi by sa nenašlo dostatok dobrovoľníkov, ktorí by boli ochotní venovať týždeň neplatenej práce nejakej neznámej rodine.
Takéto  zovšeobecňovanie či charakteristiky podľa kultúrnych odlišností nemusia byť pravdívé. Ľudí často rozlišujem na slušných a neslušných, pričom slušný človek môže byť aj známi, ktorý sa mi nepozdraví, lepšie ako by to mal robiť s povinnosti a predstierať záujem. Taktiež je dôležité rozlíšiť predstierané kamarátstva, kedy sa niekto iba tvári že je váš priateľ  či dokonca najlepší priateľ, od vás by očakával veľa no v skutočnosti by vám napríklad nepožičal nejaké drobné na autobus. Vzťah s ľudmi určuje aj povaha človeka a častou vlastnosťou ľudí je žiarlivosť a závisť, s čím sú spojené láska a peniaze. Napríklad ak sused susedovi závidí kúpu nového auta. Príčinou, prečo niektorý ľudia nechcú nadväzovať nové vzťahy môžu byť predsudky (napríklad ak človek chodí zle oblečený, nepozná zásady slušeného správania). No nemáli by sme súdiť človeka skôr, akoby sme ho spoznali. V súvislosti s témou ľudských vzťahov ma napáda pesnička Čierna vrana od slovenského rappera YBA1, ktorá hovorí o medziľudských vzťahoch.

Nie som si istý či sa môžeme hrdiť prívlastkom pohostinný národ. Hoci na „svojich“ nedáme dopustiť a zniesli by sme im modré z neba. Ale zaujíma nás vôbec, čo sa deje ľuďom, ktorých vôbec nepoznáme? Stávajú sa z nás predmety?

“Skutočný priateľ je ten, ktorý drží tvoju ruku a pritom sa dotýka srdca.“

„Lepšie mať jedého dobrého priateľa, s ktorým dobre vychádzame ako sto falošných s ktorými dobre nevychádzame.“

„Keď zdochla koza mne nech zdochne aj susedovi. “ – pravdivá veta o Slovákoch?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patik Žec, 3.B

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype