Ako odinštalovať predinštalované aplikácie z Androidu. Výrobcovia mobilných zariadení často zahrňujú do svojich zariadení aplikácie, ktoré odporúčajú, ide o aplikácie spoločností s ktorými majú zmluvu alebo o ich vlastné. Niekedy keď mobil prejde ešte cez jednu ruku, ktorou je mobilný operátor tak má ešte viac aplikácií, napríklad uvediem že nejaký mobilný operátor môže mať kontrakt s hudobnou aplikáciou, ktorú predinštalováva na zariadenia. Takéto predinštalované aplikácie sa nazývajú Bloatware.

Väčšine používateľov tieto aplikácie zostávajú nevyužité a teda zbytočne zavadzajú v ponuke aplikácií (tip: skúste launcher) a tým že sa spúštajú v pozadí využívajú RAM a batériu, teda zbytočne aj spomaľujú systém a naviac zaberajú miesto.

Teda odinštalovaním nechcených bloatware aplikácií môžete aj zrýchliť Android. Ako príklad uvediem pár aplikácií zo Samsungu: ChatON, Kobo, Zinio, ide o nejakú komunikačnú aplikáciu a aplikácie na čítanie novín a časopisov, niektorý používatelia takéto predinštalované tipy od Samsungu ocenia no väčšina nie, ako ani ja. Ako opačný príklad kde ma jedna z predinštalovaných aplikácí zaujala je TrackID, ktorá slúži na zistenie názvu skladby, teda čo je pre niekoho zbytočná bloatware aplikácia je niekoho obľúbená aplikácia.

POZOR: Odstránenie niektorých aplikácií môže spôsobiť chyby v systéme a preto si predtým nájdite na internete zoznam aplikácií, ktoré je na vašom zariadení bezpečne zmazať (príklad: Galaxy s2 safe to remove), vzťahuje sa to skôr na aplikácie, ktoré fakt majú dočinenia so systémom.

Zakázanie/zmrazenie aplikácií

Vo výnimočných prípadoch je možné predinštalované aplikácie odinštalovať, no väčšinou nie, preto je potrebný root, vďaka ktorému získate plné práva nad systémom a teda aj možnosť odinštalovať systémové aplikáce.

Ak root nemáte môžete aspoň odinštalovať aktualizácie aplikácií, ktoré nepoužívate a tým ušetriť miesto a následne ich zákázať, tým sa budú správať akoby tam neboli, nebudú sa zobrazovať v ponuke aplikácií ani spúšťat v pozadí. Na starších Androidoch nie je možné zákazanie aplikácií, tam teda pomôže jedine odinštalovanie a s tým potrebný root.

Prejdite do nastavení → Správca aplikácií → VŠETKO → kliknite na aplikáciu → Odinštalujte aktualizácie → Zakázať → OK (Možno nebude potrebné odinštalovať aktualizácie).

 

Odstránenie bloatware aplikácií

Pre odstránenie systémových aplikácií potrebujete rootnuté zariadenie, následne pomocou nejakej aplikácie môžete odinštalovať aplikácie alebo rovno nahrať nejakú osekanú vlastnú ROM.

  • Root Browser – správca súborov pre rootnutých pomocou ktorého môžete odstrániť aj systémové aplikácie

System app remover (Odinštalátor sytémových aplikácií)

Aplikácia s pohodlným používateľským prostredím a automatickým zálohovaním pre odinštalovanie nielen systémových aplikácií.

 

System app remover je jednoduchá aplikácia na odinštalovanie systémových aplikácií, je možné určiť ktoré aplikácie sa majú zobrazovať (systémové alebo nainštalované používateľom), pri jednotlivých aplikáciách nájdete popis či je vhodné ich odstrániť, nechýba možnosť presunu aplikácií na internú pamäť a SD kartu a zálohovanie odstránených aplikácií.

Stiahnuť Odinštalátor sytémových aplikácií z obchodu Google Play

NoBloat

Pohodlná aplikácia na odstránenie systémových aplikácií, na hlavnej obrazovke máte možnosti čo chcete zobraziť, systémový aplikácie, zablokované a zálohované aplikácie. Ťuknutím na názov aplikácie sa zobrazia možnosti čo chcete urobiť: Zablokovať, zálohovať, zálohovať a zmazať, zmazať bez zálohovania.

ďalšie aplikácie:

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype