Naučte sa ako odfotiť obrazovku, respektíve spraviť screenshot, je to jednoduché

Chcete odfotiť obrazovku alebo webstránku? V nasledujúcom návode sa dozviete ako na to. Nepotrebujete žiaden program – stačí klávesnica (lepšie povedané jedno tlačidlo na klávesnici :-D)

Online služby

Nasledujúce stránky umožňujú naozaj rýchle a pohodlné nahrávanie screenshotov na web. Stačí odfotiť obrazovku stlačením klávesu PrtSc, prejsť na jednu z webstránok a použiť kombináciu kláves CTRL a V. Následne sa vygeneruje odkaz, ktorý môžete poslať.

TIP: pre zachytenie aktívneho okna stlačte ALT a PrtSc

Windows

Operačný systém Windows má jednoduchý spôsob získania snímky obrazovky. Stačí stlačiť tlačidlo PrtScr na klávesnici a snímka sa uloží do schránky. Potom otvoriť nejaký program na úpravu obrázkov (napríklad skicár) a vložiť do neho obrázok.

  1. Zobrazte si na monitore to čo chcete fotiť (napríklad pracovnú plochu)
  2. Na klávesnici stlačte kláves PrtScr (ak nechcete fotiť celú obrazovku ale len aktuálne otvorené okno stlačte Pravý Alt + PrtSc)
  3. Otvorte si nejaký program na úpravu obrázkov, napríklad Skicár
  4. Vložte do neho obrázok, v skicári: Úpravy – Vložiť (alebo stlačte CTRL+V)
  5. Uložte obrázok (odporúčam ukladať v JPEG kvalite pretože sa takmer vôbc nelíši od PNG ktorá akurát tak zaberá aj o polovicu viac)

Windows nástroj na vystrihovanie

Od verzie operačného systému Windows 7 je pridávaný nástroj na zachytávanie snímok obrazovky priamo v systéme. Umožňuje zachytiť výstrižok voľnou rukou, pravoulhý, zachytiť okno otvorenej aplikácie alebo celej obrazovky.  Nájdete ho v Štart – Nástroj na vystrihovanie. V prípade že používate staršiu verziu operačného systému ako je Windows XP môžete ako alternatívu použiť Windows XP Snipping Tool (Jays Snipping Tool).

 

Windows 8

Do operačného systému Windows 8 bola pridaná vychytávka, ktorá umožňuje fotiť a rovno ukladať snímky do priečinka.

  1. Zobrazte si na monitore to čo chcete fotiť (napríklad pracovnú plochu)
  2. Na klávesnici stlačte a držte stlačený kláves WindowsPrtScr
  3. Snímok obrazovky sa uložil do zložky Snímky obrazovky v knižnici obrázky, celá cesta k zložke je: C:UsersVasePouzivatelskeMenoPicturesScreenshots

Príklady snímok obrazovky:

 

Snímka celej obrazovky, pracovnej plochy

Snímka aktuálne otvoreného okna

Kláves PrintScreen

Tlačidlo PrtSc sa nachádza približne nad veľkým Enterom.

 

Takto si môžte jednoducho odfotiť napríklad pracovnú plochu, webstránku či hru. Ak chcete sfotiť webstránku podrobnejšie čítajte návod Ako odfotiť webstránku.

Zábavné video:

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype