Pluginy pre redakčný systém WordPress

WordPress je najpopulárnejší redakčný systém, ktorý v sebe má zabudovaných množstvo funkcií. Práve preto som tento systém zvolil aj pre svoj magazín. Ak ale chcete niečo naviac môžete siahnuť po nejakých doplnkoch, ktorým sa hovorí aj rozžírenia či pluginy. Uvediem rozsiahly zoznam pluginov, ktoré používam a teda aj odporúčam. WordPress pluginy môžete stiahnuť zo stránky wordpress.org alebo v administrácií vášho webu prejdite na Moduly → Pridať nový, kde zadajte názov pluginu. Niektoré pluginy sú preložené do slovenčiny, v prípade otázok alebo ak chcete odporučiť ďalšie pluginy neváhajte pridať komentár.

 

Pomocou týchto pluginov si aj vy vyskladáte skvelý webPATWIST

 

Jetpack

 

Jetpack neuvádzam v tomto zozname ako prvý náhodou, dávam ho na popredné miesto kvôli jeho všeobecnosti, je to univerzálny wordpress plugin, respektíve obsahuje viac funkcií v jednom rozšírení teda dokáže nahradiť iné pluginy. Dokáže napríklad pridať štatistiku vašej stránky s prehľadmi najčítanejších článkov na vašu domovskú nástenku v administrácií, automatický zdieľať príspevky na sociálne siete, povoliť odber noviniek ľudom na mail, zobraziť podobné príspevky pod článkami, pridať zdieľacie tlačidlá na mnoho služieb na stránku, vytvoriť kontaktný formulár a veľa ďalšieho. Mimochodom nesie názov mašinky ktorou ste možno kedysi lietali v GTAčku a verte že vďaka tomuto pluginu bude lietať vymoženosťami aj váš web 😀

Add Link to Facebook – Pridanie odkazu na Facebook

Po prepojení s vašim účtom na facebooku, automaticky pridáva publikované príspevky s vášho webu na facebook stránku alebo skupinu. Plugin osahuje rozsiahle množstvo nastavení v ktorých môžete určiť spôsob zobrazovania zdieľaných príspevkov. To zahřna: nastaviť obrázok zdieľaný na facebooku spolu s príspevkom (prvý obrázok v príspevku, náhodne či predvolený obrázok, ktorý môžete nastaviť). Pri prísaní príspevku môžete určiť či má byť zdieľaný alebo nie. Pro verzia pluginu umožňuje súčasne zdieľať nové príspevky na viacero facebook stránok či skupín, jej cena je 11€, pričom môžete prispieť aj viac.

SK preklad

Add Posts to Pages – Pridanie príspevkov na stránku

Pridajte zoznam posledných pridaných príspevkov na stránke kdekoľvek v príspevku, je možné určiť koľko posledných príspevkov sa má zobrazovať, vybrať kategóriu z ktorej sa majú zobrazovať a taktiež spôsob zobrazovania (len názov príspevku, celý príspevok, s miniatúrou či bez nej). Plugin používam na hlavnej stránke, kde sa zobrazuje 5 posledných príspevkov alebo nižšie.

Príklad: 3 nové články:

Ad Manager – Správca reklám

Jednoduchý správca reklám v ktorom môžete vytvoriť viacero reklamných plôch a jednotlivo zvoliť spôsob vloženia reklamy (HTML kódom, odkaz a obrázok) a spôsob zobrazenia reklamy pozíciu umiestnenia reklamy (na vrchu stránky, pred príspevkom, pod príspevkom respektíve pred komentármi, vložiť do príspevku alebo komentárov).

Ďalej je možné určiť kde sa má reklama zobrazovať (hlavná stránka, články, stránky, multimédiá, kategórie atď.) a komu sa má zobrazovať (všetkým, všetkým okrem administrátora, neprihláseným návštevníkom na stránke a ďalej nastavovať podľa role). Príklad použita môžete vidieť na mojej stránke v archívoch kategórií. Pokročilejším pluginom je Simple Ads Manager, ktorý napriek svojmu názvu „jednoduchý“ obsahuje ešte viac funkcií ako napríklad pridanie popisu k reklamnej plochy (pre ľahšie spravovanie)

Admin Menu Editor – Úprava administračného rozhrania

Upravte si administračné prostredie WordPressu podľa seba, skryte položky, ktoré nepoužívate, premenujte alebo premiestňujte položky menu ako sú napríklad: Odkazy, Spätné ohlasy, vzhľad, používatelia alebo si rovno pridajte vlastné položky menu, ktoré môžete odkázať napríklad na konkrétnu stránku nastavení pluginu, ktorú často používate.

Článok: Úprava admin menu vo WordPresse

[su_ button url=“https://wordpress.org/plugins/admin-menu-editor/“ target=“blank“ style=“glass“ size=“12″ center=“yes“ radius=“0″ icon=“icon: download“]Stiahnuť[/su_button]

All in one Favicon – Ikona webu

Tento plugin vám pomôže s nastavením vašej favikony (ikonka, ktorá sa zobrazuje v prehliadači naľavo od URL adresy), ktora dobre posluzi ako poznávacia značka vášho webu v dnešnej dobe mnohých otvorených kariet 🙂

SK preklad

Broken Link Checker – Kontrolovač nefunkčných odkazov

Plugin kontroluje všetky odkazy na stránke vrátane príspevkov a komentárov a v prípade že nájde nefunkčný odkaz (ktorý smeruje na chybovú stránku 404, alebo jeho načítavanie trvá dlho) upozorní vás na to na domovskej nástenke administrácie alebo e-mailom. Následne s amôžete jedným kliknutím rozhodnúť čo chcete s odkazom urobiť. V nastaveniach môžete nastaviť z akého zdroja sa majú odkazy kontrolovať (články, stránky, komentáre…), príspevky s akým stavom majú byť kontrolované (publikované, koncepty…) a ako často majú byť kontrolované. Myslím že je vhodné plugin používať ak máte na stránke väčší počeť odkazov a je to dobré aj z hľadiska SEO, vyhľadávače nemajú radi weby, ktoré odkazujú na konce internetu :-D. Plugin som preložil do slovenčiny.

Disqus Comment System – Komentárový systém Disqus

Disqus je komentárový systém, ktorý plnohodnotne nahradí zabudované predvolené riešenie komentárov vo WordPresse. Oproti klasickým komentárom obsahuje množstvo výhod, ktorými sú: možnosť prispievať prihlásením na nejakú zo sociálnych sietí,profily používateľov, e-mailové upozornenia na nové komentáre a odpovede, dobré nástroje na moderovanie príspevkov, štatistiky a mobilné komentovanie.. Je to taká akoby sociálna sieť v komentároch vďaka ktorej si môžete pozrieť čo ešte daný používateľ komentoval, koľko dostal hlasov atď.

Easy Tynt – Využite potenciál kopírovania obsahu z vášho webu

Vďaka tomúto pluginu sa ku skopírovanému textu z vášho webu na jeho koniec pridá ľubovoľný text, ktorý môžete nastaviť. Je to vhodné ak máte web s obsahom o ktorom si myslíte že by mohol byť záujem (ako napríklad nejaké referáty) ale aj na všetky weby kde je nejaký text 🙂 Nechýba štatistika kde si môžete odsledovať koľko ľudí prišlo na vašu stránku vďaka tomúto nástroju.

Príklad: Skúste skopírovať nejakú vetu z tejto stránky a vložte ho niekam, na koniec sa prídá Čítaj viac: http://patwist.com/wordpress-pluginy-rozsirenia

FancyBox for WordPress – Zobrazujte obrázky štýlovo

FancyBox je fičúrka pre pekné zobrazovanie obrázkov, teda aby ste si nemysleli že keď nahrajete svoju opičiu tváričku tak opekneje, tak lepšie vysvetlenie je že pridá efekt pre ich zobrazovanie po kliknutí naň v štýle operačného systému Mac (vylietajúce obrázky v štýle pop-up okna), nechýbajú pokročilé nastavenia, príklady si môžete pozrieť na http://fancybox.net.

Global Translator – prekladač

Plugin, ktorý vašu stránku preloží až do 48. rôznych jazykov, na výber sú štyri prekladače zahřňaujúc aj populárny Google Translation Engine, je možné prispôsobiť si ako má vyzerať panel zobrazenia jazykov na preloženie.

Google Analytics for WordPress – Štatistiky návštevnosti

Plugin na jednoduchú implementáciu svetoznámej služby Google Analytics na sledovanie a analýzu návštevnosti vašich stránok.

Google XML Sitemaps – Aby žiadna stránka neostala nepovšimnutá

Plugin na vytvorenie XMl sitemap čo je súbor so štruktúrou webu, ktorý slúži na pomoc internetovým prehliadačov vyznať sa na webovej stránke. V nastaveniach môžete určit priority pre jednotlivé typy časti webu (hlavná stránka, príspevky, statické stránky, kategórie, archívy, štítky) alebo pridať či vyradiť stránky.

Meta Tag Manager – Správca meta tagov

Jednoduchý plugin pre správu meta štítkov (ako napríklad author, robots, keywords), Alebo môžete vyskúšať aj Simple Meta Tags

Notification Bar/Hello bar – Oznamovacia lišta

Oznamovacia lišta vhodná pre zobrazenie dôležitých informácií pre návštevníkov webstránky.

článok: Oznámenie pre návštevníkov stránky na WordPress

Open hours – Otváracie hodiny na stránku

 

V plugine stačí nastaviť časy a následne pridať jeden z widgetov, ktorý bude zobrazovať otváracie hodiny, aktuálny stav atď.

príklad: AutoServisKosice.eu

článok o plugine: Otváracie hodiny na stránku

SK preklad

Peter’s Post Notes – Osobné oznámky k príspevkom

Plugin, ktorý vám umožní pridať k príspevku poznámku, ktorá bude viditeľná len pre vás (teda návštevníci webu ju neuvidia)

SK preklad

RDFa Breadcrumb – Drobčeková/mini navigácia

Pridá drobčekovú navigáciu na vašu stránku, teda cestu k článu zo zoznamo odkazov na nadradené sekcie končiacu názvom článku kde sa používateľ nachádza. Príklad: Domovská stránka » Mobily » Android » Čistič pre Android – CCleaner, Breadcrumb NavXT

Scrollbar – posuvník pre WordPress

Článok: Scrollbar – posuvník pre WordPress

Shortcodes Ultimate – Ultimátne skratené kódy

Tak ako som uviedol že vyššie spomínaný Fancybox slúži na pekné zobrazovanie obrázkov tento plugin slúži na pekné zobrazovanie článkov. Pomocou skrátených kódov môžete váš článok okoreniť o pekné tlačidlá, oštýlované nadpisy, rozdelenia textu, zoznamy, spoilery a mnoho ďalšieho. Príklad môžete vidieť hneď nižšie na tlačidle „Stiahnuť 🙂

Smart 404

Uź žiadne chyby 404 (alias stránka nebola nájdená), tento plugin sa postará o presmerovanie návštevníka po dostaní sa na neexistúcu stránku na webe na podobný obsah na vašej stránke.

SyntaxHighlighter Evolved – Zvýraznovač syntaxe

 

Farebné výraznenie syntaxe pre lepšie orientovanie sa v kóde. Vhodné kóderov alebo ak často vkladáte na web takýto obsah. Príklad môžete vidieť v článku Ako stahovať fotky z Instagramu.

Tweet old post

Tento plugin sa postará o automatické zdieľanie starých a nových príspevkov na sociálnu sieť twitter, Môžete nastaviť interval v akom sa majú príspevky tweetovať, určiť ako staré príspevky sa majú tweetovať a mnoho ďalšieho. Vhodné skôr ak máte web so statickými informáciami. Príklad môžete vidieť na účte @patwist_com

WordPress Menu Icons – Obrázky do menu vo WordPresse

článok: Ako pridať obrázky do menu vo WordPresse

WordPress.com Popular Posts

Widget na vašu stránku, ktorý zobrazuje načítanejšie príspevky na základe dát z pluginu Jetpack, podobnú funkicu nájdete v plugine JetPack, ktorý nájdete na začiatku tohto článku, stačí v ňom mať aktivovaný Extra Sidebar Widgets. Akurát tento plugin obsahuje viac nastavení. Príklad môžete vidieť napravo v bočnom panely NAJČÍTANEJŠIE.

WordPress Related Posts – Podobné príspevky

Tento plugin pridá za každý príspevok zoznam podobných príspevkov, to znamená že keď návštevník dočíta váš článok vždy pod ním nájde odkazy na ďalšie články, ktoré ho môžu zaujať. Plugin umožňuje zobrazenie klikacích miniatúr s popisom, pričom na výber máte z množstva tém (od čistého textového zoznamu pod tému aká je použitá na sociálnej sieti Pinterest) a vprípade že vás žiadna nezaujme viete si ju prispôsobiť pomocou CSS. Ďalej je možné zobrazovať počet komentárov, dátum publikovania alebo úryvok z textu. V prípade že máte aj príspevky, ktoré neobsahujú obrázky môžete nastaviť predvolený. Môžete určiť, ktoré z kategórií majú byť vylúčené zo zobrazovania

WordPress SEO – Optimalizácia stránky pre vyhľadávače

Jeden z najlepších SEO pluginov pre wordpress pomocou ktorého máte plnú kontrolu nad optimalizáciou vášho obsahu pre vyhľadávače. Po napísaní príspevku a napísaní kľúčového slova môžete vykonať analýzu, ktorá vyhodnotí ako dobre je na danú slovo optimalizovaný článok. Môžete určiť nadpis a popis jednotivých článkov a stránok, vytvoriť XML sitemapu, pridať mininavigáciu, hromadne upravovať názvy a popisy príspevkov či upraviť súbory robots.txt a .htaccess priamo v administrácii.

WP-Memory-Usage

Na nástenke obrazí využitie a limit pamäte a PHP verziu na serveri kde beží váš web. Vhodné pre vývojárov alebo ak testujete náročnosť nejakého pluginu. Príklad z môjho webu môžete vidieť vyššie, ak hľadáte pokročilejší plugin tak TPC! Memory Usage.

WP-Optimize – Optimalizácia databázy

Vyčistí databázu od revízií príspevkov a spam komentárom. Je možné nastaviť automatické čistenie (každý týždeň/druhý týždeň či mesiac)

SK preklad

WP About Authorwp-about-author-wordpress-plugin

Informácie o autorovi pod každým jeho článkom s odkazmi na sociálne siete. V nastaveniach môžete určiť na ktorých stránkach sa majú zobrazovať tieto informácie, ďalej ponúka tri štýly orámovania, môžete zmeniť farbu pozadia, veľkosť fotografie autora (taktiež je možné ju dať do krúžku, čo je v krúžku je pekné, čí? :-D)

WPtouch Mobile Plugin

V súčasnosti je mnoho wordpress tém responzívnych no ak používate tému, ktorá sa neprispôsobuje na mobilných zariadeniach je wp touch tou pravou voľbou. WPtouch spraví vašu stránku komfortnú na prezeranie na mobilných zaraideniach. V nastaveniach môžete určiť koľko článkov sa má zobrazovať na hlavnej stránke alebo môžete vybrať statickú stránku ako hlavnú stránku. Čiastnočne môžete zmeniť dizajn stránky (zmeniť farbu témy, logo stránky, typ písma). Pro verzia obsahuje viacero tém a umožňuje rozšírenejšie nastavenia. Príklad môžete vidieť navštívením http://patwist.com na vašom mobile či tablete alebo tu.

Záver článku a hromadná inštalácia pluginov

Dúfam že vás aspoň nejaký z mojich odporúčaných pluginov zaujal a pomôže vám pri tvorbe vášho webu, ak sa vám zapáčilo hneď niekoľko pluginov môžete ich nainštalovať aj naraz. Stiahnite súbor nižšie a čítajte návod → Hromadná inštalácia WordPress pluginov.

Stiahnuť exportovaný zoznam pluginov pre hromadnú inštaláciu (je možné zvoliť, ktoré chcete stiahnuť)

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype