Možno si poviete že je to už neaktuálna téma, teda áno je to pravda, v dnešnej dobe sú už CD a DVD morálne zastaralé a nepoužívajú sa až tak ako kedysi ale stále je občas treba niečo odovzdať na CD, či už do školy alebo v práci a vlstne to má aj svoje výhody, neodovzdávate svoj USB kĺúč, ktorý má vyššiu hodnotu než pár centové disk.

Ako napaľovať na CD a DVD

Pre napaľovanie potrebujete CD/DVD mechaniku s napaľovačkou, respektíve so vstavanou funkciou napaľovania a taktiež zapisovateľný disk, ktorý sa označuje ako R, či RW, v prvom prípade ide o R (readable) teda čítateľné ale aj zapisovateľné disky a v druhom RW (ReWritable, prepisovateľné, umožňuje vymazanie jeho obsahu a nahranie nového. Napaľovačku, ktoré je potrebné namontovať do PC je možné kúpiť od 13 € a externú, respektíve prenosnú, ktorá sa napája do PC či notebooku pomocou USB portu od 20 €, napaľovačky, ktoré podporujú BluRay sú samozrejme drahšie.

  1. Otvorte mechaniku stlačením jej tlačidla na prednej strane počítača (môže byť navrchu)
  2. Vložte disk R alebo RW to mechaniky nápismi hore a zatvorte ju.
    CD-R (Compact Disc-Recordable) je možné napáliť raz a obsah nie je možné vymazať
    D-RW (Compact Disc Re-Writable) je možné prepisovať, teda meniť obsah na ňom viackrát
  3. Spustite napaľovací program, známym programom je napríklad Nero ale ten je platený a dosť sofistikovaný, teda sa hodí skôr na profesionálne účely a pre bežné napaľovanie úplne postačuje program, ktorý odporúčam nižšie, zároveň zaberá len 5 MB!
  4. V programe zvoľte aký typ obsahu idete napaľovať, obsah dátového disku je vhodný pre spúštanie v PC, taktiež naň môžete nahrať akýkoľvek obsah ale nebude možné napríklad hudbu prehrávať v hudobom prehrávači, zvukový disk je vhodý najmä pre prehrávanie na hudobných prehrávačoch tomu určených, ktoré by si nemuseli poradiť s dátovým diskom. Kopírovanie disku vytvorí rovnakú kópiu disku, v tomto prípade najprv do mechaniky vložíte CD/DVD s obsahom. Obraz disku iso obsahuje kópiu nejakého disku, najznámejším typom je obraz .iso, obsahuje kompiláciu súborov v jednom súbore, ktoré stačí zvoli´t pre napaľovanie

CDBurnerXP

CDBurnerXP je bezplatný program určený na napaľovanie CD a DVD, vrátane Blue-Ray a HD-DVD. Program je jedoduchý na ovládanie a je preložený aj do slovenského jazyka. Môžete pomocou neho napaľovať všetky typy súborov a tak vytvoriť zvukové či dátové CD, taktiež môžete napaľovať ISO súbory.

 

pre operačné systémy: Windows 2000/XP/2003 Server/Vista/2008/Win7/Win8 (x86 / x64)

Stiahnuť CDBurnerXP (5,5 MB)

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype