Akú vybrať batériu do mobilných zariadení?

Niekomu vydrží a postačuje batéria aj pár rokov, no pri intenzívnom používaní môžete postrehnúť potrebu častého nabíjania už po pár mesiacoch. V takom prípade je vhodnú kúpiť novú batériu a starú si prípadne nechať do zálohy pokiaľ nie je zničená. Akú batériu kúpiť, originálnu či neoriginálnu?

Typy batérií

V dnešných moderných telefónoch nájdete batérie na báze lítia Li-Ion alebo lepšie Li-Pol, ktoré nemajú pamäťový efekt a netrpia rýchlym samovybíjaním. Počet nabíjacích cyklov, respektíve koľkokrát je možné batérie úplne vybiť a nabiť sa pohybuje na úrovni 1000. V starších modeloch nájdete batérie na béze niklu NiMH, ktoré trpia rýchlym samovybíjaním 15-30% za mesiac a majú menší počet nabíjacich cyklov.

Pamäťový efekt

Pamäťový efekt v skutočnosti nemá taký vplyv na životnosť nabíjacích cyklov batérie aký sa mu zvykne pripisovať. Staršie batérie Ni-Cd je vhodné párkrát maximálne vybiť a nabiť pre dosiahnutie maximálneho využitia. Novšie batérie ako NiMH, Li-Ion, Li-Po už netrpia pamäťovým efektom.

Batérie do dnešných mobilných telefónov NIE JE potrebné formátovať, teda 3x úplne vybiť a nabiť

Kapacita batérie

Trocha fyziky na začiatok, kapacita batérie udáva množstvo elektrického náboja, ktorý je schopná prijať. Jednotkou je mAh (miliampérhodina), teda napríklad batéria s kapacitou 1000 mAh dokáže dodávať prúd vo veľkosti 100mA po dobu 10 hodín. Mnohým z náš však tieto údaje vela nepovedia teda zjednodušene povedané, čím väčšia kapacita batérie, tým dhlšie vydrží 🙂 Kapacitu pôvodnej batérie v mobile či tablete nájdete na internete alebo pod krytom, teda ak nebola menená.

Ak vám vyhovovala výdrž pôvodnej novej batérie môžete sa zamerať pri kúpe na rovnakú kapacitu. Ak ste často dlho bez možnosti nabiť batériu zvážte kúpu väčšej. Batérie s väčšou kapacitou niekedy predávajú aj originálny výrobci zariadenia, tu platí že batéria so zachovaním pôvodných rozmerov môže byť väčšia len o pár mAh ako pôvodná.  Teda napríklad je možné že ak v telefóne bolo pôvodne 1650 mAh tak nová väčšia batéria môže mať 1800 mAh so zachovaním rozmerov. Batéria s oveľa väčšou kapacitou ako pôvodná je už rozmerovo a váhovo väčšia a zvykne byť dodávaná aj s rozšíreným krytom, čo znamená že zvýši hrúbku telefónu, čo je nevýhoda a možno lepšou voľbou je kúpiť klasickú batériu a tú nosiť zvlášť nabitú ako náhradu alebo v prípade turistiky kúpiť napríklad , cenovo je drahšia aj o dvojnásobok pôvodnej.

Originálne vs neoriginálne

Originálne batérie respektíve batérie predávané od výrobcu zariadenia obsahujú istú záruku kvality, môžu obsahovať kvalitné články a teda aj väčšiu životnosť batérie, sú chránené proti prebitiu či prehratiu. Ich cena zvykne byť výrazne drahšia oproti neoriginálnym. Neoriginálne nepochádzajú od zaručeného overeného výrobcu a môžu obsahovať určité chyby, nemusia obsahovať kvalitné články, nemusia byť chránené proti prebitiu či prehratiu a tak hrozí riziko výbuchu. Okrem toho sa objavujú falošné batérie s číny s veľkou kapacitou s rovnakými rozmermi ako pôvodné no v skutočnosti ide o batérie s rovnakou či dokonca nižšou kapacitou ako pôvodné, preto je vhodné si prečítať recenzie ak nakupujete napríklad z eBayu.

Čítajte aj:

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype