Ako zálohovať údaje z mobilu a tabletu

Veľa ľudí so sebou nosí mobil či tablet akoby to bola samozrejmosť, môžu komunikovať a volať blízkym, zaznamenávať (fotiť či kamerovať) momenty, ktoré považujú za zaujímavé. Teda v internej alebo pamäťovej karte zanechávajú údaje, ktoré sú pre nich dôležité.

No čo ak im mobil ukradnú alebo sa poškodí napríklad pádom na zem či do vody. Takéto nepríjemnosti sa stávajú a nepripravený ľudia neprichádzajú nielen o zariadenie ale aj o údaje v ňom. Preto je vhodné pravidelne zálohovať údaje z telefónu do počítača alebo na internetové servery – cloud. Pozrime sa na výhody a nevýhody.

Zálohovanie na Google

Android umožňuje zálohovanie základných údajov akými sú aplikácie (teda presnejšie len zoznam aplikácií a ich údaje), kontakty a heslá na wifi. Stačí pripojiť svoj mobil ku Google účtu, to môžete urobiť pri úvodnom nastavovaní telefónu alebo v nastaveniach.

  1. Nastavenia → Všeobecné
  2. Účty a synchronizácia
  3. Pridať konto → Google

Tak sa pri pri prechode na iný telefón s Androidom stačí na ňom prihlásiť k svojmu Google účtu 🙂

Ako zálohovať údaje (aplikácie, kontakty, SMS) z Androidu

Zálohovanie do počítača

 

Na zálohu do počítača v lepšom prípade nebudete potrebovať žiaden softvér, avšak výrobcovia ponúkajú na stiahnutie softvér, ktorý vám môže uľahčiť prácu so zálohovaním v „peknom prostredí“. Odkazy na zálohovací softvér popredných výrobcov nájdete nižšie, ak nie je uvedený váš výrobca vyhľadajte ho na internete (napríklad Nokia PC softvér)

Pripojte zariadenie do počítača pomocou kábla dodávaného spolu s mobilom a potvrďte na mobile pripojenie, ak sa zobrazí hľadanie a inštalácia ovládačov, počkajte kým sa inštalácia dokončí, prejdite do Tento počítač a vyberte internú alebo externú časť vášho zariadenia, podľa toho čo chcete kopírovať.

Fotografie a videá sú ukladané do priečinku DCIM (Digital camera images), prijaté súbory cez Bluetooth sú ukladané do rovnomennej zložky alebo do zložky Download, obsah zložky, ktorú chcete prekopírovať uchopte a presuňte do PC. Na starších telefónoch môžu byť ukladané do Images a Videos.

Fotografie a videá: DCIM/100ANDRO

alebo DCIM/Camera

POZNÁMKA: Niektoré zariadenia (najmä staršie typy) nemusí váš systém rozpoznať, preto je potrebné stiahnuť potrebný softvér od výrobcu, napríklad LG PC SuiteNokia PC SuiteSamsung Kies, SONY PC Companion, Huawei HiSuite

POZNÁMKA: Ak používate nejakú aplikáciu na fotenie, fotografie sa môžu ukladať inam, napríklad v aplikácii Camera ZOOM FX sa fotografie predvolene ukladajú do internej pamäte do zložky CameraZOOM

TIP: Niektoré programy od výrobcov umožňujú kopírovanie údajov aj cez Wi-Fi

Zálohovanie na cloud

Zálohovanie na servery internetových spoločností, ktoré poskytujú služby na uskladnenie vášho obsahu je vhodné ak nemáte PC, alebo sa vám nechce stále pripájať káble. Taktiež je vhodým riešením automatického zálohovania, kde môžete nastaviť ako často sa majú údaje zálohovať (hneď po zmene, denne, týždenne). Nevýhodou je potrebné dobré internetové pripojenie, pretože nahrávať fotografie a videá ak máte obmedzený dátový balík je dosť nevýhodné, okrem toho trvá dlho a teda sa odrazí aj na spotrebe batérie. Ak však nastavíte automatické zálohovanie v čase keď máte mobil v nabíjačke vyhnete sa problému s batériou.

Avast Mobile Backup & Restore (Záloha a obnovenie mobilu)

 

Aplikácia od antivírusovej spoločnosti Avast vám umožní zálohovať všetky vaše údaje akými sú: kontakty, záznamy hovorov, SMS správy, fotografie, videá na servery spoločnosti Avast alebo Google, pomocou Google Drive.

Pokročilé nastavenia umožňujú naplánovať spúštanie zálohy pre určité dni v týždni vo vybranom čase a rôzne ďalšie podmienky ako zálohovať len pri pripojení na sieť Wi-Fi alebo len pri nabíjaní, vybrať minimálnu úroveň batérie pre spustenie zálohovania, maximálnu veľkosť súboru pre zálohovanie.

Napríklad môžete využiť Disk Google (15 GB zdarma) na automatické zálohovanie o 1h ráno keď máte mobil v nabíjačke.

Premium verzia umožnuje aj zálohovanie aplikácií, hudby a videí.

Stiahnuť Mobile Backup & Restore pre Android (6 MB)

 

Tento web som založil v roku 2012 a snažím sa tu pridávať rôzne návody a tipy ☺

Facebook Twitter Google+ YouTube Vimeo Skype